Passiflora – Múčenka

15.05.2013 21:06

Passiflora predstavuje pozoruhodnú rastlinu a to predovšetkým svojím zvláštnymi a neobyčajnými kvetmi, ktoré pôsobia nesmierne exotickým vzhľadom. Osobne si myslím, že každý kto aspoň raz vyskúšal pestovať túto rastlinu, neprestane ňou byť nikdy fascinovaný.

Múčenka predstavuje veľký rod, ktorý je utváraný viac ako 600 druhmi. Múčenky nájdeme rásť v trópoch a subtrópoch Ameriky, Afriky, Austrálie a Ázie. Z botanického hľadiska patrí do čeľade Passifloraceae. Táto fascinujúca rastlina vytvára krásne a mohutné porasty, ktoré sa popínajú do pomerne veľkej výšky. Múčenka sa popína pomocou úponiek. Ako som už uviedla rastlina dokáže vytvoriť mohutný porast, ktorý môže dosahovať až do výšky 20 m.

 

Pestovanie Múčenky

 

Múčenka sa vyznačuje exotickými kvetmi, ktoré majú odtiene červenej, fialovej prípadne bielej, belasej farby. Bohužiaľ z nádherných kvetov sa môžeme tešiť až v druhom roku. Takou možnou zaujímavosťou je že, kvet po vytvorení vydrží 1 deň. Treba však podotknúť, že táto rastlina patrí k tým náročnejším na pestovanie. Múčenku je možné vypestovať si zo semena. Moja osobná skúsenosť je taká, že Múčenka patrí k tým náročnejším rastlinám na klíčenie.  K svojmu zdravému rastu potrebuje dostatok miesta, tepla, vlhkosti a pravidelnú zálievku. Preto je táto rastlina ideálna na pestovanie v skleníkoch. V letnom období môžeme Múčenku pestovať priamo na stanovišti, kde jej zabezpečíme dostatok  svetla. Uprednostňuje priame svetlo. Na zimu je však rastlinu potrebné preniesť dnu. Aj napriek náročnosti odporúčam vyskúšať pestovať túto pozoruhodnú rastlinu, odmenou za vašu starostlivosť vám budú jej neobyčajné kvety.

—————

Späť